O.S.T.RO CZERNIEJEWO

OLENDERSKIE SZLAKI
TURYSTYCZNO ROWEROWE

Nasza gmina Czerniejewo leży w środku trójkąta wyznaczonego przez Poznań, Gniezno i Wrześnię. Jako gmina wiejsko-miejska możemy zaproponować Wam odpoczynek od rozgrzanego betonu, hałasu i spalin. U nas możecie zamienić to na zieleń lasu, błękit jezior i ciszę po horyzont.

Nasze okolice to prawie 8 tys. hektarów lasów, kilka jezior, wiele kilometrów ciekawych - w większości nieasfaltowych - dróg. Gwarantowane spotkanie z przyrodą i wiele ciekawych miejsc które dla Was znajdujemy i opisujemy. Przygotowywane przez nas trasy to pomysł nie tylko na wycieczkę rowerową, ale również spacer czy nordic walking. Dla tych którzy nie boją się wyzwań przygotowaliśmy rowerowe trasy OSTRO na których droga utwardzona to żadkość a wskazanym wyposażeniem jest apteczka.

Geneza projektu

Projekt O.S.T.RO zrodził się w głowach aktywnych mieszkańców sołectwa Rakowo w gminie Czerniejewo. Powstał dzięki dofinansowaniu w ramach VII edycji programu "Pięknieje wielkopolska wieś" realizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, środkom własnym gminy Czerniejewo oraz zaangażowaniu i pracy mieszkańców sołectwa Rakowo.

Nazwa projektu

Osadnictwo Olęderskie (Olenderskie) zwane też holenderskim to ruch kolonizacyjny, którego początki na ziemiach polskich sięgają końca XVI wieku. Trwał on aż do rozbiorów polski, a ślady jakie pozostawił są jeszcze dziś widoczne na terenie naszej gminy i gmin ościennych. Olendrzy przybywali w nasze okolice z powodu prześladowań religijnych, trudnej sytuacji gospodarczej oraz wojen. Staramy się pielęgnować pamięć o tych dawnych gościach.